Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   56
                                    

Paweł "PIK" Urbanowski


Środek lata, słońce świeci, jest parno, duszno i gorąco…ups, rozpędziłem się. Owszem podczas „normalnej” pory letniej tak jest, ale w tym roku jest nieco inaczej. Do południa słońce, po południu deszcz, raz ciepło, raz zimno – pogoda zmienna niczym kobieta. Taka mieszanka nie jest zbyt korzystna dla ludzi (np. odbija się na psychice turystów, którzy zapłacili za tydzień słonecznej pogody nad morzem), ale i potrafi być przyczyną niemałego spustoszenia we wnętrznościach naszego peceta.



Temperatura jest jednym z największych wrogów układów elektronicznych. Coraz szybsze procesory wymagają coraz wydajniejszych wentylatorów, co niekorzystnie odbija się na naszych uszach. Potężny i głośny cooler doskonale spełnia swoje zadanie przy partyjce Dooma, gdzie kolejne salwy z karabinu skutecznie zagłuszają szum wydobywający się spod śmigieł wentylatorka. Ten sam cooler może nie być najlepszym rozwiązaniem, gdy zasiądziemy przy pracy w edytorze tekstów, hałas skutecznie będzie uniemożliwiał pracę w skupieniu.

(kliknij aby powiększyć)


Jakie mamy wyjście? Zakup dwóch wiatraczków i żonglerka nimi w zależności od potrzeb? Hmm…może i dobre rozwiązanie, ale dla masochistów. Co byście powiedzieli na możliwość kontroli obrotów wentylatora (czyli jego głośności i wydajności)? Prawda, że fajne? A gdyby tak jeszcze rozszerzyć możliwości naszej zabawki, aby potrafiła obsłużyć jednocześnie sześć „śmigiełek”, dodać niebanalny wygląd i prostotę obsługi? Czyż nie brzmi to pięknie? Właśnie taki jest bohater mojej recenzji. Panie i Panowie, uwaga oto Zalman ZM-MFC1.
Na początek przyjrzyjmy się danym technicznym panelu:
· Wymiary: 148.5 mm (długość) x 42 mm (szerokość) x 65 mm (głębokość)
· Złącza wentylatorów: 3-pinowe dla 4 kanałów (płynna regulacja), 2-pinowe dla 2 kanałów (przełącznik: 12V, 5V, wyłączone)
· Waga: 112g
· Moc maksymalna: 7W dla każdego z 4 kanałów
· Napięcie wejściowe: 12V
· Napięcie wyjściowe dla 4 kanałów regulowanych płynnie – od 5V do 11V +/-5%
· Napięcie wyjściowe dla 2 kanałów regulowanych przełącznikami – 5V lub 12V



Kontroler jest przeznaczony do instalacji w zatoce 5,25”. Mamy możliwość do podłączenia maksymalnie sześciu wentylatorów, ale możliwość płynnej regulacji posiadają tylko cztery urządzenia. Pozostałe dwa kanały mogą podawać napięcie 12V, 5V lub w ogóle być odcięte. Są one bardzo uniwersalne. Zamiast wentylatora możemy podpiąć np. katodę, glowwire (świecący przewód) lub inne urządzenie pracujące pod napięciem 12V lub 5V. Ilość zastosowań jest naprawdę ogromna. Nad potencjometrami (i przełącznikami) umieszczone jest sześć diód. Cztery z nich są niebieskie, których jasność świecenia zmienia się w zależności od ustawionego za pomocą potencjometru napięcia. Pozostałe dwie świecą się na niebiesko (przy napięciu 5V) lub czerwono (12V).







Wykonanie panela stoi na bardzo wysokim poziomie, co nie jest zaskoczeniem, gdyż Zalman słynie z wysokiej jakości wyrobów. Wszystko jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.
Przód jest wykonany z granatowego, półprzeźroczystego materiału. Zastosowane diody należą do bardzo jasnych, wszelkie oznaczenia są bardzo czytelne. Uwagę zwracają aluminiowe gałki potencjometrów. Wszystko to sprawia, że w oczach niewtajemniczonych osób nasz komputer staje się częścią zestawu HiFi (w moim przypadku dosyć często był mylony ze wzmacniaczem lub amplitunerem).
Przejdźmy do montażu. Proces instalacji jest bardzo prosty. Instrukcja obsługi (umieszczona na pudełku) w zasadzie nie jest potrzebna. Zasilanie podłączamy za pomocą wtyczki typu molex. 3-pinowe złącza służą (jak zapewne się domyślacie) do przyłączenia wentylatorów. Oczywiście Zalman dołącza kable przedłużające, dzięki czemu nie ma problemu z podłączeniem wiatraków pracujących w najbardziej odległych zakamarkach obudowy. Dwa z dołączonych kabli są jednocześnie rozgałęziaczami, więc monitorowanie pracy urządzeń jest w pełni wykonalne (czy to z poziomu BIOSu, czy tez za pomocą odpowiedniego oprogramowania). Natomiast podłączenie do dwóch ostatnich kanałów zostało rozwiązane nieco inaczej. Przewody są podłączane bezpośrednio (bez użycia wtyczek), śrubki zabezpieczają przed wysunięciem się kabla. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jeżeli podłączamy wentylatory bez wtyczek lub inne urządzenia, to proces instalacji przebiega bardzo szybko i bezproblemowo. Natomiast, jeżeli będziemy chcieli podłączyć wiatraczek z wtyczką 3-pinową, to mamy dwa wyjścia: zrobić przedłużkę lub zdjąć wtyczke.



Zalman ZM-MFC1 to bardzo udany, aczkolwiek nie najtańszy produkt (142zł u polskiego dystrybutora Zalmana). Zastosowanie panelu jest bardzo wszechstronne. Może stać się czymś w rodzaju centrum sterowania przepływem powietrza w obudowie komputera. Ale nie tylko. Dodatkowe dwa złącza pozwalają na podłączenie chociażby (coraz modniejszego) oświetlenia obudowy. Wysoka jakość wykonania, praktyczne zastosowanie to cechy, którymi może poszczycić się niewielka liczba gadżetów. Zalman ZM-MFC1 z pewnością do nich należy.







  Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   56