Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   15
                                 

Marek "Markinson" Napierała


Fabuła większości gier MMORPG jest umiejscowiona w świecie fantasy. Luzie z RedBedlam starają się przełamać tą prawidłowość. Akcja Roma Victor (znanego wcześniej też jako Gladius Online) toczyć się będzie w realiach starożytnego Rzymu, gdzieś w okolicach 180 roku naszej ery. Większość Europy znajduje się w szponach Imperium Rzymskiego. Komodus został następcą swego ojca - Marka Aureliusza i zaczyna siać tyranię. Pretorianie trzymają się twardych, uciskających przepisów na terenie całego Imperium, które jest bronione i zarządzane (poza Rzymem) przez Legiony. Wiele osad i enklaw Barbarzyńców egzystuje pokojowo poza prawem Imperium zwłaszcza na terenach Brytanii, Galii i Germanii. Ludzie ci żyją w ciągłym strachu przed wojskami Rzymu, które zawsze wywierały nacisk na ich życie i kulturę. Jednak jeśli Barbarzyńcy zjednoczą się mogą dać odpór zołnierzom Legionów.OBYWATEL MARKINSON
Gry podobnie jak filmy potrzebują fabuły. Zachowanie całkowitej zgodności z historią jest raczej niewykonalne. Jednak jak zastrzegają autorzy, postarają się oni zachować fakty historyczne gdzie tylko się da.

(kliknij aby powiększyć)


W grze przewidziana jest tylko jedna rasa - ludzie. Nie ma też ustalonych klas takich jak wojownik, druid itp. Są jednak ustalone klasy społeczne. Twoja postać może być sługą, osobą wyzwoloną, szeregowym mieszkańcem, niewolnikiem, bądź pełnoprawnym obywatelem. Jedyną granicą w Twojej karerze są Twoje umiejętności, zainteresowania i osobiste cele. Zaczynając grę będziesz mógł zadecydować w której części świata chcesz rozpocząć rozgrywkę. Ponadto będziesz musiał podjąć jeszcze jedną ważną decyzję, po której ze stron chcesz się opowiedzieć - Barbarzyńców czy Rzymu. Jesli zadecydujesz się przynależeć do Imperium, w murach dowolnego miasta lub osady zaczniesz grę jako niewolnik ale będziesz wiódł urozmaicony i bardzo bezpieczny żywot (chyba, że zdecydujesz się uciec lub wybierzesz przynaleźność do Legionów jako pomocnik albo wystartujesz w zmaganiach Gladiatorów). Jeśli zdecydujesz się zostać Barbarzyńcą będziesz wolny, jednak będziesz żył w dość dzikim i niebezpiecznym świecie. Wszystkie władze i autorytety tutaj są stanowione przez graczy i w ich własnym interesie będzie stworzenie harmonijnego społeczeństwa, które będzie mogło stawić czoła legionom. Dla przykładu wielce nieprawdopodobym jest fakt iż zostaniesz napadnięty na ulicach Rzymu czy Londinium. Zanim oprawca zdąży Cię dopaść zostanie schwytany przez Pretorian. Jeśli zaś znajdziesz się w ciemnym zaułku w którejś z wiosek barbarzyńców bardzo prawdopodobne jest to iż zostaniesz napadnięty, pobity i ograbiony.

PRZYBYŁEM
Jeśli już wybierzesz kim chcesz być zaczynasz grę ze skromną sumą pieniędzy, odziany w łachmany ze sztyletem u pasa. Na początku twa klasa społeczna zostanie ustalona jako "szeregowy mieszkaniec". Klasa ta pomoże Ci zostać wprowadzonym w świat gry przez Twojego mistrza (występującego jako NPC) lub kogoś innego kto powierzy Ci pierwsze zadania. Nie musisz cały czas być niewolnikiem. Jest sposób na ucieczkę. Jeśli przez 48 godzin rozgrywki online nie zostaniesz dostrzeżony przez żadnego Legionistę, Pretorianina, Prefekta, Senatora, Gubernatora, Cesarza lub Twego Mistrza wtedy Twoja postać staje się wolna. Autorzy zapewniają, że wcale nie jest to taka łatwa sprawa na jaką wygląda (tydzień w grze trwa 24 godziny czasu rzeczywistego). Jeśli jednak wybierzesz tradycyjną drogę do stania się pełnoprawnym obywatelem na początku czeka Cię cięzka praca jako niewolnik. Będziesz musiał sprawdzić się w łowieniu ryb, uprawianiu farmy, jako kowal lub zdolny uczeń. Ponadto będziesz cały czas musiał próbować jak najlepiej przypodobać się swojemu mistrzowi do momentu kiedy Twój status obywatela stanie się osiągalny. Jako alternatywę możesz wybrać karierę w Legionach, piąć się w górę dopóki nie zostaniesz nagrodzony pełnoprawnym obywatelstwem. Jest i trzecia droga - możesz wystartować na arenie jako gladiator i zdobyć prawa obywatelskie poprzez walkę.

Staszek!!! Pomógłbyś mi ten kociołek przenieść, co?


ZDOBYŁEM
Zapewne interesuje Cię czy można osiągnąc wyższy status niż obywatel. Tutaj jest zupełnie jak w życiu. Kiedy osiągniesz już pełne prawa możesz założyć własny biznes taki jak winnica, gospodarstwo rolne, kuźnia czy tez możesz zarządzać grupą własnych gladiatorów i zainwestować w prywatną arenę. Ponadto będziesz mógł zajmować się stolarką, wyprawianiem skór, kupiectwem, muzykowaniem, pieczeniem, browarnictwem itp. Wraz z wzrostem doświadczenia dobra produkowane przez Ciebie będą coraz lepszej jakości. Musisz cały czas być czujny aby konkurencja nie wygryzła Cię z rynku. Aby zapewnić obrót towarami niektóre przedmioty będą się psuć, zużywać, wymagać konserwacji bądź całkowitej wymiany. Na przykład zbroje będzie można zabezpieczać przed negatywnymi wpływami pogody. Ceny dóbr będą ustalane przez popyt i podaż na nie. Możesz też podróżować po kontynentach (Europa zachodnia i północna Afryka) w celach handlowych, eksploatować złoża w celu osiągnięcia jak największego zysku. Przy tej okazji będziesz mógł posługiwać się różnymi środkami transportu, takimi jak, konie, lektyki, karawany, wozy statki czy poprostu przemieszczać się piechotą. Konia będziesz mógł kupić lub złapać samemu i wytrenować, posłużą Ci one do walki gdy będziesz żołnierzem Legionów, barbarzyńcy nie mają tej możliwości. Lektyki i wozy będziesz mógł skonstruować samemu, statków raczej nie. Gdy przystąpisz do Legionów będzie to o wiele atrakcyjniejsze niż rola pomocnika. Możesz też spróbować swoich sił w polityce. Pnąc się po szczeblach politycznej kariery być może doczekasz się stopnia Gubernatora lub Senatora w którejś z prowincji. A co do bycia Cezarem to najpierw czeka Cię przeprawa z Pretorianami.
Ale co to za problem gdy ma się jeden lub dwa zaprzyjaźnione legiony. A może przekupisz znajomego Senatora aby Twój zabójca uzyskał dostęp do komnat Komodusa? Jeśli zaś chodzi o życie poza murami Imperium to Barbarzyńcy nie dążą do osiągnięcia statusu pełnoprawnego obywatela. Ten świat jest o wiele bardziej zróżnicowany i droga kariery może przebiegać na wiele różnych sposobów. Mozesz zostać na przykład znanym bohaterem, wyrachowanym najemnikiem lub również i tutaj spróbować swych sił w polityce. Jednak gdy postanowisz przejść na stronę Rzymu, zostaniesz niewolnikiem. Kobiety również mają swoje należyte miejsce w grze. W grze nie napotkają one tylu restrykcji ile napotkałyby w prawdziwym Rzymie tamtych czasów. Co prawda nie mogą one na przykład wstąpić do armii ale jak by nie patrzeć jest to tylko jedna z wielu karier w grze. Co więcej autorzy przewidują role skierowane tylko i wyłącznie dla kobiet (czy dobrze się domyślam... ;) ). Różnice zajdą się też w statystykach graczy obydwu płci. Kobiety będą miały lepszą intuicję, będą bardziej zwinne ale też mniej wytrzymałe i powiedzmy sobie wprost... troszkę mniej bystre ;) W grze nie będzie występować magia jako taka. No cóż... w końcu historia nie wspomina o ognistych kulach lub teleportacji. Czasami działania Bogów mogą być uznawane za magię, będą też przedmioty ze specjalnymi mocami. Ponadto wiedźmy u Barbarzyńców jak i romańscy księża będą znać całkiem imponujące sztuczki.

ZWYCIĘŻYŁEM
Zwinne posługiwanie się klawiaturą i myszą wyniesione z gier akcji będzie pomocne podczas walki w Roma Victor. Autorzy nie są zwolennikami sposobu walki znanego np. z Heroes of Might and Magic lub z gier RPG. Jednak doświadczenie, ekwipunek i atrybuty postaci nie są oczywiście elementami, kóre mozna ignorować. Rozpiętość rodzajów broni jest naprawdę duża. Począwszy od procy, wspomnianego już sztyletu, poprzez oszczepy, łuki aż po balistę. Każdy element w grze w tym i budynki mają swój współczynnik palności co znaczy że dowolną lokację w miarę możliwości będziesz mógł puścić z dymem. W grze wystąpi możliwość tworzenia Gildii. Trzeba będzie zarejestrować ją w RedBedlam. Są trzy typy gildii: handlowe, wojskowe i religijne. Dla każdej z nich bedziesz mógł wybrać nazwę - jedną z sugerowanych lub wymyśleć własną. Wyjątkiem tutaj sa legiony, kóre przed nazwą będą miały jeszcze przydzielony numer. Jako członka gildii Ciebie i Twoich przyjaciół czekają rozmaite przywileje. Każda gildia będzie mieć swój dom w wybranej części mapy oraz w czymś się specjalizować, co zostanie odzwierciedlone w statystykach i umiejętnościach członków gildii.

Tu narazie jest ściernisko, ale Golce zniscom wsystko


I UMARŁEM
Na każdego przyjdzie pora. Tak jest i tutaj. Jeśli zginiesz z ręki człowieka wtedy tracisz wszystkie zdobyte dobra i wędrujesz do "Elysium" - świata pozaziemskiego. Twoim zadaniem w tym momencie będzie wynegocjowanie powrotu do świata śmiertelnych. Jeśli zostaniesz uśmiercony przez np. tygrysa lub niedźwiedzia sprawa przedstawia się podobnie, z tą różnicą, że zachowujesz wszystkie swoje rzeczy. Umrzeć będzie można również z głodu. Zdobycie pożywienia jest jednym z najważniejszych aspektów przetrwania w świecie gry. System gry będzie rejestrował co przetrawiłeś i co aktualnie znajduje się w Twoim żołądku! Jeśli w okolicy nie będzie nic do jedzenia wywrze to negatywne skutki na Twojej postaci. To nie koniec konsekwencji, jeśli zginiesz ucierpią na tym poważnie twoje statystyki. Autorzy mają na to jedną prostą radę - "nie umierać" ;)

Najdłuższy tunel Cesarstwa, im. Julka C.


MÓJ PRZYJACIEL CEZAR
Oficjalne rozpoczęcie gry planuje się na początek przyszłego roku. Co gra jest przewidziana jako darmowa. Bedziesz mógł ściągnąc program z Internetu lub ewentualnie nabyć pełne pudełkowe wydanie od tego momentu nie musisz nic płacić. Przyznacie, że to trochę podejrzane... Przecież na świecie nie ma nic za darmo. Programiści muszą mieć dach nad głową a serwerów nie dodają do kartonu mleka kupionego w hipermarkecie... Jak informuje wydawca w grze będą występować różne dodatkowe usługi które będą udostępnione po wpłaceniu dotacji. Jeśli zainteresowało Cię wirtualne życie w starożytnym Rzymie polecam odwiedziny oficjalnej strony gry www.roma-victor.com. Opócz aktualizacji znajdziesz tam również forum dyskusyjne na kórym będziesz mógł podzielić się swoimi pomysłami lub dowiesz się jak wspomóc finansowo autorów.


Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   15