Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   03
              

Marek "mmxY2k" SzendzielorzZAPOWIEDŹ EKONOMICZNEGO ATI RV410
Firma ATI Technologies zaplanowała premierę swojego nowego procesora graficznego ze złączem PCI Express - RV410 - na koniec września lub na początek października. Pod względem wydajności RV410 znajdzie się prawdopodobnie pomiędzy chipami Radeon X800 i X600. Tak więc całkiem logiczne wydają się pogłoski o tym, że nowy procesor będzie się nazywał X700. Układ RV410 będzie ostro rywalizował o pozycję na rynku z procesorem graficznym GeForce 6600 nVidii.
źródło : benchmark.pl

AMD ROZCIĄGA KRZEM
Firma AMD poinformowała, że rozpoczęła produkcję procesorów w nowej technologii rozciągania krzemu. Obecnie technologia ta stosowana jest przy 90nm linii technologicznej. Jednakże już niebawem zastosują ją także w linii 130nm. Co my uzyskamy przy rozciąganiu krzemu? Dzięki "rozciąganiu" atomy krzemu znajdują się w większych odstępach, dzięki czemu łatwiej i szybciej między nimi się przemieszczają a co za tym idzie procesor jest wydajniejszy (szybszy). Teraz należy tylko czekać na pierwsze testy tych procesorów.
źródło : tweak.pl

ATI RV410

INWAZJA NVIDII
Firma nVidia zaprezentowała nowe układy graficzne z serii GeForce 6600 (NV43). Ich podstawowe cechy to 8-potokowa architektura, 128-megabajtowa pamięć GDDR3, wykorzystywanie technologii SLI. Jak twierdzi producent, GeForce 6600 GT wyświetla w Doomie 3 aż 42 ramki na sekundę przy rozdzielczości 1600x1200x32 punkty. Układy wyprodukowano w technologii 0.11 mikrometra. Taktowane są one zegarem 500 MHz (GeForce 6600 GT) i 300 MHz (GeForce 6600). Pierwsze karty wykorzystujące wspomniane układy znajdą się w sprzedaży we wrześniu. Ich sugerowana cena detaliczna - 199 USD.
źródło : chip.pl

AMD MOBILE ATHLON 64 DO PRZENOŚNYCH KOMPUTERÓW
Advanced Micro Devices wydał nowy procesor zaprojektowany dla wydajnych, przenośnych komputerów. Firma zapewnia, że nowy chip jest najmocniejszym mikroprocesorem w swojej klasie, a co więcej, wygrywa 64-bitowym potencjałem oraz dodatkową funkcją Enhanced Virus Protection. AMD Mobile Athlon 64 jest kompatybilny z podstawką Socket 754, oznaczony jest numerem 3700+ i pracuje z częstotliwością 2.4 GHz. Ma 1MB pamięci cache L2, zintegrowany jednokanałowy kontroler pamięci PC3200 i charakteryzuje się TDP* na poziomie 81.5W (dla porównania jego odpowiednik ~100W).
Advanced Micro Devices oferuje także procesory Mobile Athlon 64 z TDP* rzędu 62W, oraz AMD Mobile Athlon 64 Low Power z poborem mocy na poziomie 35W. W planach są również procesory pobierające jedynie 25W.
Dla porównania procesory Intel Mobile Pentium 4 wyprodukowane w technologii 90nm oparte na rdzeniu Prescott, taktowane zegarami 2.80, 3.06 i 3.20GHz, pobierają 88W. Kolejne modele z wyższymi zegarami będą pobierać już 94W. O ironio, starsze modele Mobile Pentium 4 wyprodukowane w technologii 130nm (Northwood) pobierały jedynie 76W.
źródło : benchmarek.pl

Thermatake CL-P0030

NFORCE 4 JUŻ NIEDŁUGO
NVidia oficjalnie ogłosiła, że już niebawem pojawić się ma kolejny chipset płyt głównych - nForce 4. Wg informacji dostępny będzie w 4 różnych modelach uzależnionych od wymagań. Tylko w płytach wyposażonych w 2 najlepsze modele chipsetu pojawi się obsługa dwóch PCI Express x16 a co za tym idzie pojawi się także obsługa SLI. Chipsety te mają także obsługiwać porty Serial ATA II z "gardełkiem" 3Gbps. Oprócz tego, najdroższa wersja chipsetu przeznaczona dla serwerów będzie mogła obsługiwać do 8 procesorów Opteron. Premiera planowana jest na wrzesień.
źródło : tweak.pl
AWARIA KOMPUTERA GORSZA NIŻ ŚMIERĆ!
Przeprowadzone przez firmę Geek Squad badania wykazały, że Amerykanie bardziej boją się utraty danych niż śmierci. Z telefonicznych wywiadów wynika, że mieszkańców USA bardziej przeraża awaria sprzętu komputerowego, niż wizyta poborcy podatkowego czy konieczność wygłoszenia publicznego przemówienia.
Czterech na dziesięciu obywateli USA nie mogłoby żyć bez komputerów. Również 40% odpowiedziało, że w razie pożaru po uratowaniu rodziny i przyjaciół ratowaliby sprzęt komputerowy.
źródło : onet.pl

NOWE QUADRO
Na rynek trafią najnowsze karty graficzne nVidii, przeznaczone dla profesjonalistów. Quadro FX 4400 i 4400G bazują na układzie GeForce 6800 i oferują podobne możliwości. Z kolei karty Quadro FX 1400 i 540 wykorzystują architekturę GeForce FX. Przeznaczone są one dla złącza PCI Express x16 i wykorzystują mostek HSI. W karcie FX 4400 umieszczono 512 megabajtów pamięci GDDR3 taktowanej 1100-megahercowym zegarem. W modelu 4400G zastosowano ponadto genlock i framelock. Obie karty mogą pracować w trybie SLI. Wspomniane urządzenia zaprezentowane zostaną podczas Siggraph 2004 w Los Angeles. Trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku.
źródło : chip.pl

Magellan eXplorist 100

TANI GPS
Firma Thales Navigation zaprezentowała nowy odbiornik GPS - Magellan eXplorist 100 - który zapewnia dokładność lokalizacji do trzech metrów i jednocześnie jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie poniżej 100 USD. Urządzenie waży niewiele ponad 100g, a jego wymiary zewnętrzne to 115 x 52,5 x 32,5mm. Magellan eXplorist 100 posiada podświetlany na żółto wyświetlacz LCD o przekątnej 2,3 cala, prezentujący obraz w czterech odcieniach szarości. Ekran posiada opcję zoomu. Nowy odbiornik GPS firmy Thales Navigation to doskonałe rozwiązanie dla amatorów pieszych wycieczek, wspinaczek górskich. Urządzenie posiada twardą, wodoszczelną gumową osłonę, chroniącą przed uderzeniami. W pamięci można przechowywać informacje na temat 500 charakterystycznych punktów wypraw, 20 tras oraz trzy mapy topograficzne, z których każda może mieć po 2000 punktów.
źródło : benchmarek.pl

COOLER BTX OD THERMALTAKE
Firma Thermatake zaprezentowała swój pierwszy cooler wykonany w standardzie BTW - CL-P0030. Wyglądem przypomina on nieco tubę do której z jednej strony wlatuje powietrze a z drugiej wylatuje (zgodnie z założeniami standardu BTX). Sam CL-P0030 składa się z trzech podstawowych części: miedzianego spodu wraz z miejscem na procesor, dużej wielkości radiatora (aluminium) oraz plastikowej tuby utrzymującej wlot powietrza w odpowiednim kierunku.
źródło : tweak.pl

GeForce 6600 (NV43)

JEDNORAZOWE CYFRAKI
Dwie firmy - CVS i Pure Digital Technology - wyprodukowały i zaczną rozprowadzać w USA aparaty cyfrowe jednorazowego użytku. Urządzenia o rozdzielczości 2 megapikseli wyposażono w wyświetlacz LCD o przekątnej 1,4 cala, pamięć pozwalającą na przechowywanie 25 zdjęć oraz możliwość zarządzania fotografiami. Aparaty, w zależności od wbudowanych opcji, kosztują ok. 10 lub ok. 20 dolarów.
źródło : chip.pl


  Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   03